Nevidieť zlo, nepočuť zlo, nehovoriť o zle : Totálne šokujúce – a typicky britské – škandál sexuálneho zneužívania detí

Nevidieť zlo, nepočuť zlo, nehovoriť o zle

Nedávny prípad správy o rozšírenom sexuálnom zneužívaní v britskom Rotherhame si všimol aj The Economist. Prinášame vám preklad článku k tejto téme, ktorá otriasla britskou spoločnosťou. [Pozn. IPPR]

V posledných rokoch akoby žiadne noviny nevyšli bez hrôzostrašného opisu prípadu sexuálneho zneužívania detí. Celebrity, zabávači detí, vrátane Rolfa Harrisa a nedávno Jimmyho Savila, boli odhalení ako sexuálni násilníci, dokonca učitelia a kňazi. Najnovšia hrôza sa dostala do povedomia 26. augusta, v úradnej správe o sexuálnom zneužívaní v Rotherhame, chudobnom meste na severe Anglicka. Správa je citlivá preto, že vypovedá o rasových vzťahoch v Británii.

Vyšetrovanie Alexis Jay, vtedajšej hlavnej inšpektorky sociálnej práce, odkrýva zoznam zločinov, väčšinou zo strany pakistanských mužov voči bielym dievčatám. 11-ročným deťom bol podávaný alkohol a drogy, boli znásilňované, bité, a predávané na sexuálne zneužívanie do iných miest. Jedno dievča bolo namočené v benzíne a vyhrážali sa jej, že ju zapália. Ďalšia osoba vo vyšetrovaní uviedla, že skupinové znásilnenie bola bežná súčasť dospievania v jej kraji. Správa odhaduje, že zhruba 1 400 detí – niektoré z krehkého rodinného prostredia, niektoré v ústavnej starostlivosti – boli v rokoch 1997 až 2013 zneužívané.

Všetko je to dosť príšerné. Mestská rada však minimálne 10 rokov vedela o rozsiahlom zneužívaní. Problém navyše zrejme zľahčovala, a ani polícia mu nevenovala veľa pozornosti. V jednom prípade policajti prezerali opustený dom a našli opité dievča s niekoľkými dospelými mužmi. Zadržali dievča za to, že bola zmätená a pod vplyvom alkoholu, ale z mužov nikoho nezadržali. Niekoľkí otcovia vystopovali svoje dcéry a snažili sa ich vyslobodiť z domov, v ktorých boli zneužívané, na čo boli sami zadržaní políciou.

Počas rokov 2002, 2003 a 2006 boli spísané 3 vyšetrovacie správy s cieľom vyskúmať predošlé výpovede. Niektorí pakistanskí muži boli okrem sexuálneho zneužívania dievčať zapojení aj do ilegálneho obchodovania so zbraňami a drogami. Alexis Jay uviedla, že hoci tieto správy nemôžu byť jasnejšie v tom, že išlo o sexuálne zneužívanie, prvá správa bola zamietnutá pod koberec, lebo vyšší policajní dôstojníci neverili údajom v nej obsiahnutým, a ostatné dve boli odignorované. Rada sa začína so situáciou vysporadúvať až oneskorene: v roku 2010 bolo odsúdených 5 mužov za sexuálne zneužívanie dievčat. Ide o dodnes jediné odsúdenie.

Hlavný predstaviteľ Rotherhamskej rady Roger Stone rezignoval ihneď po vyjdení správy. Ostatní, ako napr. muž zodpovedný za regionálnu políciu – a predtým za deti, ako aj predstaviteľ rady – sú pod veľkým tlakom, aby rezignovali. Viac ako tucet obetí oznámilo zámer podať žalobu na mestskú radu a políciu.

Správa Alexis Jay naznačuje, že toto zneužívanie bolo dlho bagatelizované aj zo strachu, že predstavitelia mesta môžu byť označení za rasistov. Rotherham je prevažne biele mesto (Pakistanci tvoria iba 3 % obyvateľstva), ale iné severné mestá sú rozvrátené bojmi medzi bielymi a Pakistancami. Niekoľko členov mestskej rady naznačilo, že poukázanie na rasový rozmer celej veci by mohol „poškodiť kohéziu komunity“. Zamestnanci popísali, ako boli pri označovaní etnického pôvodu páchateľov nervózni. Iní spomenuli jasné inštrukcie od svojich nadriadených, aby takéto označovanie nerobili.

Skutočnosť, ktorú správa už neobjasňuje, je, že hrôza v Rotherhame zapadá do schémy podobných prípadov. V ďalších severných mestách (Oldham a Rochdale), ale aj v južných mestách (Oxford), usvedčili gangy mužov z Ázie zo sexuálneho zneužívania mladých, prevažne bielych dievčat. Ide viac o spojitosť s etnicitou ako s náboženskou príslušnosťou, povedal komunitný pracovník v meste blízko Rotherhamu. Mladí pakistanskí muži sú vo vzrastajúcej miere odcudzení od svojej materskej kultúry (často ide o Mirpur, oblasť Kašmíru), a tiež od náboženských lídrov, ktorí často nevedia anglicky. Diskusie o sexe sú doma i v mešitách tabu. Niektorí sa tak o sexe učia z porna a z rapovej hudby si utvárajú mizogýnne postoje. Biele ženy považujú za lovnú zver (hoci správa naznačuje, že zneužívané boli aj pakistanské dievčatá, čo bolo tiež ututlávané).

V Rotherhame etnická mizogýnia narazila na inštitucionálnu mizogýniu polície a mestskej rady, ktorá je väčšinovo biela. Alexis Jay píše o zamestnankyni rady, ktorej bolo povedané, že ak by nosila kratšie sukne, bola by úspešnejšia a iný vyššie postavený úradník vraj mal voči pracovníčkam explicitné sexuálne narážky. Niektorí vyšší policajní dôstojníci zjavne pozerajú na zneužívané dievčatá jednoducho ako na sexuálne predčasne vyspelé mladé ženy.

Ako ospravedlnenie obetiam hlavný predstaviteľ mestskej rady Rotherhamu Martin Kimber oznámil, že nariadil kontrolu, aby vyšetrila, čo sa urobilo zle, a aby sa daná situácia už nikdy nezopakovala. Pravdepodobne však budeme počuť ešte o ďalších prípadoch z iných miest. Kritické hlasy vznášajúce sa Rotherhamom by mohli byť iba prvou predzvesťou ďalších odhalení.

Zdroj: The Economist




Podporiť naše združenie môžete na náš bankový účet:

IBAN: SK0683300000002101694717 s poznámkou "ippr".

Viac informácií o finančnej podpore.

Ďakujeme.